Dom Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” w Słupsku

Kącik Babci i Dziadka

 

Kącik Babci i Dziadka w Słupsku 

Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie Bez Barier”, Jolanta Kwaśniewska oraz Prezydent Miasta Słupska, Robert Biedroń mają przyjemność zakomunikować, że podjęli współpracę przy tworzeniu „Kącika Babci i Dziadka” w Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” z siedzibą w Słupsku przy ul. Leśnej 8.

Pierwszy pilotażowy Kącik został stworzony przez Fundację „Porozumienie Bez Barier” w 2015 roku w Domu Pomocy Społecznej im. św. Franciszka Salezego na Solcu w Warszawie. W ramach projektu zaaranżowano przytulną przestrzeń, w której podopieczni ośrodka mogą się spotykać, przyjmować gości, czy brać udział w organizowanych dla nich wydarzeniach kulturalnych.

Dzięki grantowi uzyskanemu przez Fundację „Porozumienie Bez Barier” z Fundacji MetLife, w 2016 roku powstaną dwa kolejne Kąciki. Pierwszy z nich zostanie stworzony w Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” w Słupsku. Projekt metamorfozy przygotowały charytatywnie: Karolina Beltran, Katarzyna Jarosiewicz oraz Ewelina Górecka. Ideą projektu „Kącik Babci i Dziadka” jest wykreowanie namiastki rodzinnego domu w wybranych domach pomocy społecznej przy wykorzystaniu lokalnych zasobów oraz we współpracy z podmiotami wywodzącymi się z miejsc, w których powstają Kąciki.

Koncepcja „Kącika Babci i Dziadka” nawiązuje do długoletniego programu realizowanego przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” – „Motylkowych Szpitali”. Ideą powstania programu ,,Motylkowe Szpitale” było zastąpienie białego koloru, który w umysłach dzieci łączył się z cierpieniem i chorobą, elementami barwnego, baśniowego świata. Fundacji przyświecało hasło: „Farba kolorowa nie jest droższa od białej”. Dzięki realizacji programu zmieniła się rzeczywistość ponad 600 oddziałów dziecięcych w całej Polsce.

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej ,,Porozumienie Bez Barier’’ Fundacja działa od 1997 roku. Od 2004 roku jest Organizacją Pożytku Publicznego. W 2013 roku zaangażowała się w prowadzenie ogólnopolskiego programu „Oswajanie starości”. Misją programu jest podniesienie problematyki starości oraz wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu. W ramach „Oswajania starości” Fundacja m.in. współorganizowała pierwszą ogólnopolską paradę Seniorów (2014), wyprodukowała spot edukacyjny (2015), stworzyła poradnik dla osób dojrzałych pod tytułem „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie” (2015) oraz zrealizowała w Warszawie pierwszy „Kącik Babci i Dziadka” (2015). Więcej informacji na www.fpbb.pl

MetLife w Polsce należy do grupy MetLife Inc., wiodącej światowej firmy oferującej ubezpieczenia, renty kapitałowe i programy świadczeń pracowniczych. Poprzez swoje spółki zależne i stowarzyszone MetLife zajmuje czołową pozycję na rynkach w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Ameryce Łacińskiej, Azji Europie i na Bliskim Wschodzie. W Polsce istnieje od ponad 25 lat i oferuje szeroki zakres ubezpieczeń na życie zarówno indywidualnych, jak i grupowych, fundusze emerytalne oraz inwestycyjne. Więcej informacji na stronie www.metlife.pl

UROCZYSTE OTWARCIE KĄCIKA PRZEZ JOLANTĘ KWAŚNIEWSKĄ, PREZESKĘ FUNDACJI
I ROBERTA BIEDRONIA, PREZYDENTA SŁUPSKA MIAŁO MIEJSCE 13 LIPCA 2016 R.​

Od samego początku projekt ten skupiał wokół siebie wyjątkowych ludzi począwszy od reprezentantów Fundacji, po przedstawicieli firm i prywatne osoby, które przyczyniły się do ostatecznego rezultatu jakim jest wyjątkowy kącik a właściwie nie Kącik a duże pomieszczenie, które w tym domu odgrywa kluczową rolę.

Realizacja metamorfozy nie byłaby możliwa bez projektu, który przygotowały charytatywnie: Karolina Beltran, Katarzyna Jarosiewicz oraz Ewelina Górecka.

Projekt wykonano w 3 wariantach o rożnych wartościach. Kosztorysy były bezwzględne pod względem finansowym – niemniej wysoka jakość projektu i wizualizacja najładniejszego i (niestety najdroższego) wariantu skłoniła do próby zrealizowania niełatwego zadania, ale satysfakcjonującego wszystkie strony. Było to możliwe wyłącznie dzięki grantowi uzyskanemu przez Fundację „Porozumienie Bez Barier” z Fundacji MetLife, oraz środków pozyskanych od sponsorów.

Podziękowania należą się przede wszystkim Jolancie Kwaśniewskiej, Prezesce Zarządu Fundacji „Porozumienie Bez Barier”, Annie Jankowskiej – Drabik Dyrektorce Fundacji oraz Annie Pieniążek – Koordynatorce ds. realizacji celów statutowych.

Podziękowania należą się także wykonawcy remontu – Pawłowi Olszakowi, a także wielu firmom, które sponsorowały materiały budowlane, elementy dekoracji, meble: firmom Paged, Castorama, Jula, Fimal, BAT, Sepix, Obi, Wodociągi Sp z o.o, firma Sobański, zakład ogólnobudowlany Deleszkiewicz, Hotel Grand Lubicz, Becco Meble, Jakubowi Tyszka, Ewie Matys jako osobom prywatnym oraz innym osobom, którym zawdzięczamy zakupy z rabatem.

Galeria:

Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka 

Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka 

Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka  Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka 

Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka Zdjęcia z otwarcia kącika babci i dziadka